na kole za hranice
Z našeho, zatím "skromného" cestování na kole za hranice ....
LABE - ELBE - 2008
27.6 -12.7.2008 - ujeto celkem 912 km(Z+z)

6.7 neděle
Po snídani jsme zabalily, nakoupily ještě pěkné pohledy a vyrazily. Cesta se klikatila mezi loukami a jezírky, a potkávali jsme nejen cyklisty, ale i bruslaře a pěší. Po vjezdu do Magdeburku, tedy spíše její parkové a odpočinkové části jsme měli nehodu… Zdenička ztratila darovaného čápa z Ruhestade.Naštěstí jsme se zkusily kousek vrátit a čápa, který čekal nebojácně uprostřed silnice Zdenička našla. To bylo radostné setkání! Do Elbenau parku jsme si museli koupit lístky rodič a dítě 3,50 EUR. Němci to mají vymakané a mají zvýhodněné ceny i pro jednoho rodiče s dítětem...to bychom měli odkoukat protože představa že všude chodí rodina o 4 lidech je docela scestná. Tisíciletá věž - největší dřevěná věž na světě byla úžasná...tedy až na to že vše bylo jen v němčině. První patro - ebel jsem zvládla vysvětlovat i bez němčiny...počátky lidstva a technické pokroky z počátků civilizace. Narazily jsme si jmenovky z hyeroglify. Složili jsme čtverec nad přeponou ze čtverců, resp. z fragmentů čtverců nad jejich odvěsnami… Pythagorovu větu jsme tedy zvládly, pak ještě Archimédův zákon a pak už jen vzpomínka o co se jedna a pak už ani to...škoda,že jsme nerozuměli popiskům, i když by mi asi mnohdy ani to nepomohlo. Pak jsme euforii z věže, z které jsme šli dolu po šroubovici venkem šli i na vláček, který jezdil parkem na visuté kolejnici...to ale vzhledem k ceně 2,5EUR nic moc. V Magdeburgu jsme se ještě těšily na Grun Citadel funkční obytný a užitný komplex od našeho oblíbence Hundertwasera. Sice ta růžová není zrovna naše oblíbená barva, přesto nás stavba nezklamala. Okolo dómu jsme jen projeli, je sice impozantní ale stejně ho opravovali, takže byl zahrazený a tak jsme pokračovaly dál z Magdeburgu. Na výjezdu jsme potkávaly i dost cyklistů, v neděli se asi vraceli z výletů. Ráz krajiny okolo cyklostezky byl už úplně jiný..mezi poli,projížděly jsme lesíky podobná krajina jako u nás...a další změna ne všude je cyklostezka, resp.někdy vede společně s auty po vcelku používané silnici. Dokonce jsme i improvizovaly a místo po silnici střihly cestu lesem a vcelku jsme se pak strefily i zpět. Za Dornburgem jsme se utábořily v kempu u jezera Prodel.Bylo tam už pár stanů cyklistů, a koho nevidíme, Holanďany z předchozího dne. Uvařily jsme guláš daly si k němu pivo a Zdenička apfelsorle a nakonec ještě inzerovanou domácí zmrzlinu. A jak si tak sedíme před stanem vidíme přijíždět rodinku z předchozího dne z kempu. Nakonec byli v kempu samí cyklisti. Dokonce se nám podařilo pověsit i síťovku.

http://www.magdeburg.de/ - velké ale navelikost docela příjemné město ...
http://mvgm-online.de/index.php?id=12&L=0 - dřevěná věž tisísiletí se všemi vynálezy a zázraky až po naší dobu ... až se naučím německy tam tam strávím týden a budu pak už všechno vědět :-) ale i tak jen s trochu širšími znalostmi der die das to tam je úžasné !
http://www.gruene-zitadelle.de/ - růžová "Zelená citadela" jedna z posledních staveb našeho oblíbeného a obdivuhoného Hundertwassera

© Zdeňka Hlavatá 2008-9
zhlavata@volny.cz